• Godzinny otwarciaPon - Pt 8.00 - 18.0
  • Telefon596-592-589
  • E-mailkontakt@ocenystron.pl

Podstawowy laptop do nauki i pracy - jaki wybrać?

Jeśli na laptop mamy ograniczoną i dość niską sumę pieniędzy, wybór staje się dość trudny, gdyż na najniższych półkach znajdziemy tylko podstawowe urządzenia. Nie zmienia to jednak faktu, że w cenie do 1500 złotych znajdziemy sprzęt, który sprawdzi się w codziennych pracach. A przecież to jest najważniejsze.

Jeśli dla kogoś najważniejszą funkcją w laptopie ma być sprawne działanie, wystarczająca wydajność w podstawowych programach biurowych, możliwość płynnego przeglądania Internetu oraz rozrywka z multimediami polegająca na słuchaniu muzyki oraz oglądaniu filmów, również z sieci, laptop za 1500 złotych w zupełności spełni te wymagania. Oczywiście nie otrzymamy wydajnego i najnowocześniejszego procesora, dużej ilości pamięci RAM czy długiej pracy na baterii, ale czy to ważne? Kupując tani laptop takie wady nie są istotne. Liczy się solidność i podstawowe funkcjonalności.

Pamiętajmy także, że nie otrzymamy wysokiej jakości materiałów na obudowie czy też wielu ciekawych funkcji. Ba! W tej cenie obecność systemu operacyjnego Windows również nie jest normą, dlatego też przed zakupem warto dokładnie sprawdzić, czy z oszczędności producent nie postanowił pozbawić nas systemu. Choć z drugiej strony, jeśli posiadamy już zakupiony system, jego brak w laptopie może okazać się zaletą, gdyż w zamian otrzymamy więcej pamięci RAM bądź większy dysk. Sprawdźmy więc, co dostaniemy w cenie do 1500 złotych.

Jedną z propozycji może być Lenovo G51. To jeden z podstawowych modeli marki wyposażony w procesor AMD A6-7310 o taktowaniu do 2,4 GHz. Nie jest to szybka jednostka, ale w podstawowych zadaniach sprawdzi się świetnie. Wspomaga ją 8 GB pamięci RAM, co również jest zaletą, gdyż nie musimy od razu inwestować w nowe kości i rozbudowę. Pozostałe parametry to minimum, które obecnie jest godne uwagi, czyli dysk o pojemności 500 GB, błyszcząca matryca LED o przekątnej 15,6 cala i rozdzielczości 1366 x 768 pikseli oraz prosta karta graficzna AMD Radeon R4. Mamy oczywiście moduł Bluetooth oraz WiFi 802.11 b/g/n. Miłym dodatkiem jest obecność aż dwóch portów USB 3.1, co w tym przedziale cenowym jest sporym zaskoczeniem. Całość zamknięto w prostej, choć dość gustownej obudowie w czarnym kolorze z elementami imitującymi aluminium.

Alternatywą pochodzącą z tego samego obozu może być Lenovo Ideapad 110. W podobnej cenie otrzymamy jednak o wiele lepiej skonfigurowaną jednostkę. Sercem urządzenia w tym przypadku będzie procesor Intel Celeron N3060 o taktowaniu do 2,36 GHz wspomagany przez 4 GB pamięci operacyjnej RAM DDR3. Niewiele? Być może, ale nad wydajnością czuwa coś innego – dysk SSD. W modelu tym zastosowany dysk SSD o pojemności 240 GB. Być może wiele osób będzie narzekało na małą pojemność, ale jeśli ktoś choć raz miał przyjemność pracować na komputerze z takim rozwiązaniem, z pewnością nie uzna pojemności za wadę.

W końcu multimedia możemy przechowywać na zewnętrznym nośniku, który podłączymy do komputera za pośrednictwem szybkiego portu USB 3.0. Oprócz tego parametry nie odbiegają od konkurenta – oszczędności niestety są widoczne. Ale tak jak wspominaliśmy, to bardzo dobry stosunek ceny do oferowanych parametrów – do podstawowych zadań i komfortowej pracy w zupełności wystarczy.

Wojciech Dyź

Pracownik agencji interaktywnej, Wrocław