• Godzinny otwarciaPon - Pt 8.00 - 18.0
  • Telefon596-592-589
  • E-mailkontakt@ocenystron.pl

Mała łazienka, czyli wygoda w domu 1-rodzinnym

mała łazienka

Aranżacja niewielkiej łazienki w pierwszej chwili może wydać się niezwykle trudnym zadaniem. Jeżeli jednak przeanalizujemy wszystkie dostępne rozwiązania, okaże się, że poradzi sobie z tym każdy, kto posiada choć odrobinę wyobraźni.

Największą zaletą małej łazienki jest to, że na jej wyposażenie nie wydamy zbyt dużych środków. Nie musimy bowiem martwić się, w jaki sposób wykorzystać dużą przestrzeń, tak aby nie sprawiała ona wrażenie pustej. Oczywiście, niewielki metraż wymusza na nas pewnego rodzaju kompromisy. Musimy pamiętać także o tym, że nasza aranżacja powinna być spójna i ergonomiczna. Z każdej sytuacji jest jednak wyjścia – wystarczy tylko się zastanowić.

Jak urządzić małą łazienkę?

Oczywiście najważniejszym zadaniem, z jakim będziemy musieli się zmierzyć, dotyczy wyboru wyposażenia łazienki. Z jednej strony musi ono zajmować możliwie jak najmniej miejsca, z drugiej zaś powinno zagwarantować nam odpowiedni komfort użytkowania. Na co więc warto się zdecydować?

Kabina prysznicowa. Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że porządna wanna jest w stanie zająć naprawdę sporo miejsca. Zwłaszcza gdy zdecydujemy się na modele z dodatkowymi funkcjami, takim jak chociażby hydromasaż.

W małej łazience powinniśmy natomiast montować urządzenie zajmujące miejsce nie w poziomie, a w pionie. Dlatego też kabina prysznicowa wydaje się być doskonałym wyjściem z sytuacji. Oczywiście wcale nie oznacza to, że powinniśmy decydować się na modele możliwe najciaśniejsze. Warto przed zakupem sprawdzić przede wszystkim to, czy mieścimy się w kabinie i czy dysponujemy wystarczającą swobodą ruchów.

Kabiny prysznicowe okażą się dobrym wyborem również ze względu na to, że przekładają się na mniejsze zużycie wody. Korzystanie z nich jest także krótsze, dlatego nie będziemy musieli martwić się kolejkami do łazienki.

Jeżeli jednak zależy nam na maksymalnym ograniczeniu wykorzystanej przestrzeni, zamiast kabiny zamontować możemy sam brodzik z zasłonką. Zajmie on jeszcze mniej miejsca.

Wiszące miski ustępowe. Choć na rynku znajdują się niewielkich rozmiarów kompakty stojące, warto zdecydować się na miski przytwierdzane do ściany. Cała instalacja zazwyczaj mocowana jest w ścianie, dlatego widoczna jest jedynie miska. Takie rozwiązanie pozwala zdecydowanie ograniczyć wykorzystana przestrzeń.

Narożne umywalki. doskonałe rozwiązanie do małych łazienek. Ich konstrukcja pozwala bardzo dobrze wykorzystać przestrzeń dostępną w narożniku pomieszczenia, dzięki czemu zyskujemy naprawdę sporą oszczędność miejsca.

Półki wiszące. Najwięcej miejsca w łazience zajmują wszelkiego rodzaju urządzenia stojące. Mowa w tym miejscu przede wszystkim o pralce, wannie oraz rozmaitych półkach, które bez problemu mogą zostać zastąpione przez modele wiszące. Ze względu na fakt, iż są one montowane na ścianach, zajmują minimalną ilość miejsca.

Rozwiązanie to może okazać się atrakcyjne również ze względu na fakt, iż w sklepach dostępne są bardzo zróżnicowane modele, które możemy dostosować do niemal każdej łazienki. Bez problemu znajdziemy zarówno półki zamknięte, jak i otwarte, wyposażone w szuflady, a także w wiele innych przydatnych rozwiązań.

Lustro. Jest to nieodłączny element wyposażenia każdej łazienki, dlatego w żadnym wypadku nie może go zabrakną. Jednak jakie lustro łazienkowe okaże się odpowiednie w przypadku ograniczonego metrażu?

Oczywiście nie zajmuje ono zbyt wiele miejsca, ponieważ jest przytwierdzane do ściany. Jego wykonanie może jednak sprawić, że nasza łazienka stanie się większa. Mowa przede wszystkim o modelach bez ram, które optycznie zwiększają pomieszczenie. Podobny efekt uzyskamy także wtedy, gdy zdecydujemy się na montaż dwóch luster, które niejako „powtarzają” swoje własne odbicia. Bardzo atrakcyjnie prezentują się również aranżacje wykorzystujące lustra w formie kafelek – łazienka od razu wydaje się dzięki temu większa.

Jak więc widać, sposobów na odpowiednią aranżację niewielkiej łazienki jest sporo. Za każdym razem pamiętać powinniśmy o tym, aby ograniczać liczbę elementów montowanych bezpośrednio na podłodze.

Materiał partnera zewnętrznego

Edyta Wojciechowska

Koordynator projektów SEO, Kraków